Çanak Batak Nasıl Oynanır

Sevilen Kağıt Oyunu Batak Nasıl Oynanır?
Kahvelerin, kafelerin ve öğrenci yurtlarının vazgeçilmezi olan kağıt oyunlarından Batak, ülkemizde yediden yetmişe pek çok kişi tarafından severek oynanıyor. Dünyada da farklı ülkelerde oynanan ancak kuralları bizdekinden biraz farklı olan Batak, yurt dışında Spades olarak biliniyor.

Yurt dışında oynanan oyunu bir yana bırakıp konumuza dönecek olursak, bu yazımızda size ülkemizdeki popüler kart oyunu Batak nasıl oynanır konusunda bilgiler aktaracağız. Kağıt oyunlarına ilgi duyuyor fakat Batak oyunu nasıl oynanır bilmiyorsanız, bu yazı sayesinde kolayca öğreneceksiniz. 

Halk arasında farklı kurallarla oynanabilen Batak oyununun en yaygın hali nasıl ve kaç şekilde oynanır gelin hep birlikte öğrenelim: 

Batak; 52 kağıttan oluşan 1 deste kartla oynanır. 52’lik destenin içinde Karo, Maça, Sinek ve Kupa kartlarından oluşan seriler bulunur. Kağıtlar büyükten küçüğe; As, Papaz, Kız, Vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 olarak gider. 4 oyuncuyla oynanan oyuna başlamadan önce oyunculara 13’er kağıt dağıtılır. Bir puan belirlendikten sonra (örn. 51)  buna göre oynanacak el sayısı belirlenir.  

Oyun; Normal Batak olarak da adlandırılan Koz Maça, Eşli Batak ve İhale Batak olmak üzere 3 farklı şekilde oynanır. 

Genel Kurallar:
Oyun akışı, saat yönünün tersine doğru işler. Her oyuncu, oyuna başlamadan önce elindeki kağıtlara bakarak ortadaki kağıtları kaç kez toplayacağını yani kaç el alacağını tahmin ederek oyuna başlar. Oyuncu, 1 ve 13 el arasında bir tahminde bulunur ya da sıfır diyerek el almazı seçebilir. 

Tahminler yapıldıktan sonra her oyuncu sırayla elindeki kağıtları ortaya atmaya başlar. Bu dört oyuncudan hangisinin elindeki kağıt daha yüksek puana sahipse o oyuncu ortadaki kağıtları toplar. 

Oyuncuların elindeki 13 kağıt da bitince 1 el tamamlanmış olur. El sonunda herkesin kazandığı puan hanesine yazılır. Oyun; 5, 7, 11, 15 ya da 21 tur oynanabilir. Turlar tamamlandığında en yüksek puanı almış olan oyuncu kazanır.  

Koz Maça nasıl oynanır?:
Koz Maça ya da normal Batak oyununda koz sabittir ve her zaman Maça’dır. Koz kırılmadan yani çıkmadan, ilk kart olarak oynanamaz. Yere atılan ilk kart, oyunda atılacak kart tipini de belirler. Her oyuncu, sıra kendisine geldiğinde yere atılan aynı tür karttan daha büyük kart atmak zorundadır.

Yerdeki kağıt türünden elinde olmayan oyuncu Maça atarsa koz kırılır. Oyunda yere ilk kez Maça atılmasına koz kırılması adı verilir. Oyuncunun elinde takip edilen kart türünden bir kart ya da Maça yoksa herhangi bir kartı oynayabilir, fakat bu durumda el alma şansı yoktur. En yüksek değerdeki kağıdı atan, yerdeki eli kazanır. 

Puanlama:
Oynanan her el sonunda oyuncuların puanları 10’ar sayı üzerinden hesaplanır. 

 • Eğer bir oyuncu el almaz demiş ve hiç kağıt almamışsa: 50 puan kazanır.
 • El almaz demiş ve kağıt almışsa: 50 puan kaybeder.
 • Tahmin ettiği kadar el alırsa: 10 kat puan kazanır. Örneğin, 7 el alırım deyip 7 el almışsa 70 puan kazanır. 
 • Tahmin ettiği kadar el alamazsa: 10 kat puan kaybeder. Örneğin, 8 el alırım deyip 6 el alırsa 80 puan kaybeder.

İhale Batak nasıl oynanır?
Koz Maça oyununda koz her koşulda Maça’dır. İhale Batak oyununda ise oyuna başlamadan önce yapılan el tahminlerinden en yükseğini söyleyen oyuncu kozu belirler. Oyuncular pas diyebilir ve el alma tahmini 4’ün altında olamaz. Tahmin sırası size geldiğinde daha büyük bir tahminde bulunmalısınız veya pas demelisiniz. İki oyun arasındaki başlıca farklılıklar bunlardır. Oyunun oynanışı aynıdır fakat puanlamada da ufak tefek değişiklikler vardır.

Puanlama: 

 • Eğer oyuncu pas demişse ve hiç kart almamışsa: En yüksek tahminde bulunan oyuncunun 10 katı puan kaybeder. 
 • Pas demiş ve kart almışsa: Aldığı kart sayısının 10 katı puan kazanır.
 • Tahmini kadar kart almışsa: Tahmininin 10 katı puan kazanır. 
 • Tahmininden fazla kart almışsa: Koz Maça’daki gibi, tahmini kadar elin 10 kat fazlasını kaybeder.

Eşli Batak nasıl oynanır?
Eşli Batak oyunu, yukarıda okumuş olduğunuz Koz Maça ve İhale Batak’tan oynanış olarak biraz farklılık gösteriyor. Koz Maça’da koz değişmiyor ve Maça. Bu oyunda ise oyuna başlamadan önce yapılan tahminlerden en yükseğini yapan ihaleyi alarak kozu belirliyor ve oyuna başlıyor. Eşli Batak da yine 4 kişiyle oynanıyor, oyuncular 2’şerli gruplar halinde eşleşiyor. 

Tahmin yaparken oyundaki eşinizle birlikte kaç kağıt alacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Tahmin sırası size gelince pas diyebilirsiniz. 8’den az tahminde bulunamazsınız ve bir önceki oyuncunun tahmininden daha yüksek tahminde bulunmanız gerekir. 

İhaleyi alan oyuncu kozu belirler, ardından eşi elindeki kağıtları yere açar ve tüm oyuncular bu kartları görür. Eşler birbirlerinin elindeki kağıtlar hakkında konuşamaz. Sırayla oynarken, ihaleyi alan kişi eşinin kartlarından oynar. Oyuncunun eşi ise bekler. Tahminden fazla kağıt alınsa da puan kazanılır. 

Puanlama: 

 • Oyuncu pas demiş ve hiç kağıt almamışsa: En yüksek tahminde bulunan kişinin 10 katı puan kaybeder.
 • Pas demiş ve kağıt almışsa: Tahmininin 10 katı puan kazanır. 
 • Tahmininden az kağıt almışsa: Tahmininin 10 katı puan kaybeder. 
 • Tahmininden fazla kağıt almışsa: Aldığı kart sayısının 10 katı puan kazanır. 

Yazımızı okuyup oyunun nasıl oynandığını öğrendiyseniz Çanak Batak uygulamasını indirerek online Batak oynamaya ve oyun bilginizi test etmeye davetlisiniz! Keyifli oyunlar dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir