Have any Questions? Call us @ 1-0009-293-311

Batak (Spades) Oyunu Tarihi

Categories: Genel

0

Oyun Tarihi 

İhale, Koz Maça ve Eşli İhale… Her biri sevilen Batak oyunu çeşitleri. Ülkemizde kahvehanelerde, öğrenci yurtlarında ve arkadaş ortamlarında sık sık oynanan Batak, eğlenceli vakit geçirmek için oynayabileceğiniz kağıt oyunlarının başında geliyor. Peki severek oynadığınız, kazanması zevkli, batması ise biraz moral bozucu olabilen bu popüler kart oyununun tarihini hiç merak ettiniz mi?  

Batak oyununun Türkiye’de ne zaman oynanmaya başladığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte kökeninin Amerika’da oynanan “Spades” oyununa dayandığı biliniyor. Batak ve Spades, birkaç kural değişikliği dışında aynı şekilde oynanıyor. 

Spades’in geçmişine baktığımızda 1930’larda orta batı Amerika’da (Cincinati ya da Ohio) üniversite öğrencileri tarafından 18 ve 19. yüzyıllarda İngiltere’de oynanan ve el almaya yönelik Whist (Vist) ile stratejik ve çözümsel düşünmeyi gerektiren Bridge (Briç) oyunlarından esinlenerek icat edildiği varsayılıyor. 

Orta batı Amerika’da hızla bir üniversiteden diğer üniversite kampüslerine de yayılan oyun, II. Dünya Savaşı’na kadar büyük bir çıkış yakalayamadı. II. Dünya Savaşı’na çok sayıda Amerikalı genç asker katıldı. Oyunun taşınabilir olması, küçük gruplar halinde oynanması ve 20 dakikadan kısa sürede oynanabilmesi Spades’in popülaritesini kısa sürede artırdı. 

Savaşın bitmesiyle birlikte oyun, doğduğu yere yani üniversite kampüslerine geri döndü. Pek çok kişi Spades ya da Türkiye’deki adıyla Batak oyun kurallarını ve nasıl oynandığını öğrendi. Oyun, yalnızca üniversitelerle sınırlı kalmadı ve fabrikaların dinlenme odalarına, şirket yemekhanelerine yayılarak sosyal sınıflar arasında bir köprü görevi gördü.

Spades ya da bilinen adıyla Batak, popüler bir kart oyunu haline gelmesine rağmen 1988’e kadar kağıt oyunlarıyla ilgili kitaplarda yer almadı. 2000’lerde ise düzenlenen turnuvaların ve oyunu oynayanların bir araya geldiği kulüplerinin çoğalmasıyla birlikte 1940’lardaki popülerliğine yeniden kavuştu. 

Sevilen kağıt oyunu, hayatımıza internetin girmesiyle birlikte 2000’li yılların başında internet üzerinden de oynanmaya başlandı. Günümüzde ise internet bağlantısı olan herkes akıllı telefonlarına ya da tabletlerine bu oyunu indirerek, istedikleri her an her yerden online Batak oynayabiliyor. 

Oyun süresi kısa olduğu için oyuncuları sıkmıyor. Aynı masada oynamak isteyen arkadaşlar kolayca aynı oyunda bir araya gelebiliyor, birlikte turnuvalara katılıp oyun bilgilerini test edebiliyor. Dünyada pek çok kişi tarafından oynanan bu oyun, yeni arkadaşlar kazanmanıza da imkan sağlıyor. Hem yetenek hem de pratik zeka gerektiren bu sosyal oyunun, gelecekte de popülerliğini sürdürmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir