Have any Questions? Call us @ 1-0009-293-311

Sevilen Kağıt Oyunu Batak Nasıl Oynanır?

Categories: Blog , Tarihçe

0

Kahvelerin, kafelerin ve öğrenci yurtlarının vazgeçilmezi olan kağıt oyunlarından Batak, ülkemizde yediden yetmişe pek çok kişi tarafından severek oynanıyor. Dünyada da farklı ülkelerde oynanan ancak kuralları bizdekinden biraz farklı olan Batak, yurt dışında Spades olarak biliniyor.

Yurt dışında oynanan oyunu bir yana bırakıp konumuza dönecek olursak, bu yazımızda size ülkemizdeki popüler kart oyunu Batak nasıl oynanır konusunda bilgiler aktaracağız. Kağıt oyunlarına ilgi duyuyor fakat Batak oyunu nasıl oynanır bilmiyorsanız, bu yazı sayesinde kolayca öğreneceksiniz.

Halk arasında farklı kurallarla oynanabilen Batak oyununun en yaygın hali nasıl ve kaç şekilde oynanır gelin hep birlikte öğrenelim:

Batak; 52 kağıttan oluşan 1 deste kartla oynanır. 52’lik destenin içinde Karo, Maça, Sinek ve Kupa kartlarından oluşan seriler bulunur. Kağıtlar büyükten küçüğe; As, Papaz, Kız, Vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 olarak gider. 4 oyuncuyla oynanan oyuna başlamadan önce oyunculara 13’er kağıt dağıtılır. Bir puan belirlendikten sonra (örn. 51) buna göre oynanacak el sayısı belirlenir.

Oyun; Normal Batak olarak da adlandırılan Koz Maça, Eşli Batak ve İhale Batak olmak üzere 3 farklı şekilde oynanır.

Genel Kurallar:

Oyun akışı, saat yönünün tersine doğru işler. Her oyuncu, oyuna başlamadan önce elindeki kağıtlara bakarak ortadaki kağıtları kaç kez toplayacağını yani kaç el alacağını tahmin ederek oyuna başlar. Oyuncu, 1 ve 13 el arasında bir tahminde bulunur ya da sıfır diyerek el almazı seçebilir.

Tahminler yapıldıktan sonra her oyuncu sırayla elindeki kağıtları ortaya atmaya başlar. Bu dört oyuncudan hangisinin elindeki kağıt daha yüksek puana sahipse o oyuncu ortadaki kağıtları toplar.

Oyuncuların elindeki 13 kağıt da bitince 1 el tamamlanmış olur. El sonunda herkesin kazandığı puan hanesine yazılır. Oyun; 5, 7, 11, 15 ya da 21 tur oynanabilir. Turlar tamamlandığında en yüksek puanı almış olan oyuncu kazanır.

Hemen Batak Oyna

Çanağı Patlat, Rakiplerini Çatlat ?

Muhteşem grafikleri ve kullanım kolaylığına sahip arayüzüyle Çanak Batak oyunu, oyuncuların internetten (online) Batak oynamaları için geliştirildi. Gerçek oyuncularla benzersiz bir Batak oyunu deneyimi yaşamak istiyorsan Çanak Batak’ı hemen ücretsiz indir ve oynamaya başla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir